FARBY WARSZAWA
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Beton architektoniczny

blog Farby-Warszawa

Beton architektoniczny – co to jest?

To beton o charakterze dekoracyjnym, wyprodukowany specjalnie do celów estetycznych.

Wbrew obiegowej opinii, beton architektoniczny nie jest produktem łatwo osiągalnym i powszechnym. Częściej spotykamy imitacje betonu architektonicznego i elementy modyfikowane z betonu, które malowaniem i innymi zabiegami mają wywołać akceptowalny efekt, który można nazwać właśnie betonem architektonicznym.

Beton architektoniczny to bardzo szerokie pojęcie. W Polsce nie ma regulacji prawnych, co do tego czym jest beton architektoniczny. Dlatego pod tą nazwą kryją się elementy z lanego betonu w szalunkach, gdzie po zdjęciu szalunków mamy uzyskaną gotową powierzchnię. Drugi sposób to zastosowanie "betonu architektonicznego" w różnego rodzaju masach, które są nakładane i zacierane na ściany przy pomocy pacy. Trzeci sposób uzyskania dekoracyjnego betonu architektonicznego to prefabrykowane, gotowe płyty - panele ozdobne, które montuje się na wiele sposobów, począwszy od kotwienia na kotwach kamieniarskich, przez systemy listew montażowych na klejach kończąc.

Który z tych sposobów uzyskania dekoracji z betonu architektonicznego ma najlepsze opinie? Oczywiście opinie są ocenami subiektywnymi, ludzi którzy mają do czynienia z betonem architektonicznym, zarówno od strony konsumenta jak i montażysty, na dystrybutorach i producentach kończąc. Należy jednak pamiętać żeby nie kierować się przy wybieraniu producenta czy konkretnego efektu tylko i wyłącznie ceną. W tym wypadku niestety jakoś = cena. W Polsce jest wiele firm, które oferują beton architektoniczny czy efekt takiego betonu. Jeżeli efekt, który chcemy uzyskać ma spełniać nasze oczekiwania i chcemy cieszyć się z niego długi czas, należy odrzucić wszystkie produkty budżetowe. W takich produktach, zazwyczaj typowo marketowych, wypełniaczem jest gips i składniki bardzo słabej jakości. Niestety po zakupie takiego produktu może się okazać, że masa jest płynąca i nie nadaje się do nałożenia na ścianę lub w trakcie aplikacji po prostu spływa nam ze ściany... Produkty które należy wybierać to produkty które są zrobione z najwyższej jakości białego cementu, kruszyw i składników wypełniających. Takie produkty są trwałe, pozwalają uzyskać najlepszy efekt na powierzchni i przede wszystkim są bardzo wytrzymałe.

 

Na rynku dostępne jest kilka efektów takie betonu: 

Beton architektoniczny - szalunkowy. Zaleta to efekt dekoracyjny bez widocznych łączeń, naturalny wygląd. Wadą jest nieprzewidywalny końcowy rezultat nad którym nie mamy najmniejszej kontroli. Raz wychodzi piękna ściana odpowiednio wybarwiona, o odpowiedniej strukturze innym razem struktura jest niejednorodna, widoczne pęknięcia, szpetne plamy, efekt "piwnicy" w tanim deweloperskim bloku.Beton architektoniczny - w masach. Ma wiele zalet. Jest lekki, szeroko dostępny, jego transport nie ma ryzyka uszkodzenia, wiele odcieni i kolorów. Jest też relatywnie tani w zakupie, natomiast za materiał o wysokiej jakości musimy trochę dopłacić. Efekt betonu architektonicznego w masie jest łatwy w kontrolowaniu i możemy na nim uzyskać taki efekt jaki chcemy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać unikatowy efekt, który nam się podoba. Przy wyborze takiej masy mamy możliwość też doboru grubości ziarna i od nas zależy czy efekt będzie bardziej wypukły czy gładki, czy będzie miał przetarcia czy głębsze wżery. Beton architektoniczny w płytach - beton prefabrykowany w płytach, które występują w licznych kolorach, rozmiarach, formach. Beton architektoniczny w płytach dekoracyjnych jest tańszy od betonu architektonicznego - szalunkowego, a efekt jest bardziej przewidywalny. Jednak nigdzie indziej jak w płytach z betonu architektonicznego nie występuje tak duża różnorodność faktur i rozmiarów. Należy pamiętać także o tym, że cena idzie w parze z jakością. Najlepiej wybierać płyty ze średniej lub wyższej pułki.

W Polsce jest wiele firm, które proponują różne zastosowania oraz możliwości dekoracyjne. Wszystko zależy od Nas i od tego na jakim efekcie nam najbardziej zależy. Pamiętajmy, że w tym wypadku im droższy produkt tym lepsza jakość i lepsza finalna wytrzymałość danego efektu na ścianie. Pamiętajmy także o tym że nie musimy przepłacać za konkretne efekty. 

Polecam włoskie tynki Valpaint oraz Oikos. Są do efekty dekoracyjne w masach, które łączą najwyższą jakość produktu z dostępną ceną. Są to produkty wykonane z receptur opartych na naturalnych, mineralnych składnikach, które są udoskonalane od wielu lat. Produkty takie dostępne są w wielu kolorach oraz grubości ziarna.

Jeżeli chodzi o płyty to polecamy produkty firm Creative-Concrete, Beton GRC. Są to produkty wysokiej jakości z szerokim wyborem kolorów i dostępnych faktur. Polecamy także produkty okładzinowe marki Kosbud, które charakteryzują się wysoką jakością oraz wytrzymałością.

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl