Dziś przyszedł czas na kolejny artykuł z nowej serii "Remontowe ABC". W ostatnim wpisie poruszaliśmy temat związany ze stawianiem ścianek działowych z GK i profili aluminiowych. Wyjaśniliśmy tam jak w kilku krokach sprawnie postawić taką konstrukcje. Dzisiaj opiszemy jak szybko i w prawidłowy sposób zaszpachlować łączenia i wkręty w płycie GK oraz jakich materiałów użyć do takiej pracy.  

" />
FARBY WARSZAWA
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
blog Farby-Warszawa

Spoinowanie płyt kartonowo gipsowych wymaga uważnego i odpowiedniego przygotowania, użycia produktów i narzędzi przeznaczonych do takich prac. Jest to jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszy z etapów mocowania płyt. Prawidłowo wykonane spoinowanie nie będzie pękało i nie powinno być widoczne widoczne po pomalowaniu farbą nawierzchniową.  

W tym artykule opowiemy w jaki sposób krok po kroku wykonać prawidłowe spoinowanie krawędzi płyt GK z użyciem odpowiednich taśm zbrojących, mas szpachlowych i narzędzi niezbędnych do wykonania prac. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że spoiny na ścianach i sufitach z płyt g-k przetrwają wiele lat, postępuj zgodnie z instrukcją.

Przykładowe materiały budowlane oraz narzędzia niezbędne do spoinowania

  • płyty gipsowo-kartonowe, które mamy już przykręcone do stelaża, jeżeli dopiero montujemy to powinny być to płyty przeznaczone do konkretnej przestrzeni ( jeżeli nie wiedzą Państwo jakie płyty wybrać zapraszamy do artykułu "REMONTOWE ABC - 16 KROKÓW BUDOWANIA ŚCIANY DZIAŁOWEJ GK" opisaliśmy tam dokładnie zastosowanie płyt GK)
  • Gips szpachlowy Nida Start (gdy spoinujesz z taśmą zbrojącą) lub Gips szaplowy Semin CE 86 (gdy spoinujesz bez taśmy zbrojącej)

    UWAGA!! Gips Semin CE86 można też użyć w łączeniu płyt z taśmą zbrojącą, uzyskujemy wtedy jeszcze większą wytrzymałość łączenia

  • Gips szpachlowy Nida Finish, Semin CE 68 lub ETS-2 - te produkty tworzą ostateczną warstwę spoiny
  • taśma zbrojąca (taśma fizelinowa lub taśma amerykańska Tuff tape)
  • paca i szpachelka
  • naczynie do rozrobienia masy szpachlowej
  • mieszadło wolnoobrotowe można też mieszać ręcznie
  • paca do szlifowania z papierem ściernym
  • lampa do sprawdzenia powierzchni (opcjonalnie)

Pamiętaj! Narzędzia muszą być czyste, dzięki temu nie zmienisz parametrów gipsów szpachlowych.

 

Instrukcja spoinowania płyt g-k

 

Krok 1

Sfazuj krótsze krawędzie płyt kartonowo gipsowych pod kątem 45 stopni – nie dotyczy płyt, w których wszystkie krawędzie są sfazowane fabrycznie. Krawędzie na dłuższych bokach zawsze są sfazowane fabrycznie.

Uwaga! Fazuje się tylko krawędzie cięte.

 

Krok 2

 
Oczyść sfazowane krawędzie płyt g-k z kurzu i zagruntuj – ewentualnie zwilż wodą. Dzięki temu zminimalizujesz skurcz gipsu szpachlowego.
 

Krok 3

Przygotuj gips szpachlowy do wstępnego spoinowania połączeń płyt kartonowo gipsowych zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniu. Użyj Nida Start, jeśli chcesz spoinować z użyciem taśmy zbrojącej albo Semin CE86, jeśli chcesz spoinować bez taśmy zbrojącej.

Wskazówka! Do wymieszania gipsu z wodą wykorzystaj mieszadło wolnoobrotowe, dzięki temu unikniesz napowietrzenia masy.

 

Krok 4

 
Rozrobiony gips szpachlowy (Nida Start lub Semin CE86) wciśnij w szczelinę pomiędzy płytami kartonowo gipsowych. Użyj do tego szpachelki. Całość przeciągnij pacą, aby wyrównać powierzchnię.
 

Krok 5

 
Uwaga! Do wykonania w sytuacji, kiedy wybrałeś spoinowanie z taśmą zbrojącą.

Wtop taśmę zbrojącą w pierwszą warstwę gipsu szpachlowego Nida Start lub Semin CE86. Następnie nałóż drugą warstwę gipsu.

 

Krok 6

 
Przygotuj gips szpachlowy Nida Finisz do ostatecznego, ręcznego wykańczania połączeń płyt kartonowo gipsowych zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniu. Użyj go zarówno, gdy stosowałeś wcześniej gips Nida Start jak i Semin CE86. Można też zastosować gips Semin CE68 lub ETS-2.

Krok 7

Za pomocą pacy nałóż na spoinę ostateczną warstwę rozrobionego finiszowego gipsu szpachlowego.

Krok 8

 
Wyschniętą spoinę wygładź zacieraczką papierem ściernym najwcześniej po 24 godzinach od nałożenia gipsu szpachlowego. Wykonuj tę czynność tak długo, aż powierzchnia będzie gładka.

Krok 9

 
Użyj lampy, aby sprawdzić, czy powierzchnia jest wystarczająco gładka do ostatecznego wykończenia tapetą, farbą lub innymi materiałami. Jeżeli nie jest, wykonaj całopowierzchniowe szpachlowanie gipsem szpachlowym Nida Finisz, Semin CE68 lub ETS-2.

Pamiętaj! Spoinowanie krawędzi pionowych i poziomych wykonaj w ten sam sposób.

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl