Dziś kolejny artykuł z naszej serii "Remontowe ABC". W ostatnim wpisie poruszaliśmy temat związany ze spoinowaniem i szpachlowaniem płyt GK na stelażu metalowym. Wyjaśniliśmy tam jak w kilku krokach sprawnie spoinować i szpachlować powierzchnie ściany z GK. Dzisiaj opiszemy jak szybko i w prawidłowy sposób kleić płyty kartonowo gipsowe do ścian nośnych i działowych oraz jakich materiałów użyć do takiej pracy.  

" />
FARBY WARSZAWA
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
blog Farby-Warszawa

Okładziny z płyt gipsowo-kartonowych doskonale nadają się do pokrywania wewnętrznych i zewnętrznych (od wewnątrz) ścian nośnych i ścian działowych, zwłaszcza gdy przebudowa wnętrz ma nastąpić w krótkim czasie i bez wykonywania prac mokrych. Dzięki montażu płyt gipsowych na tzw. plackach gipsowych zminimalizowane zostaje pylenie, związane ze szlifowaniem gładzi, które ma miejsce w przypadku równania ściany tym materiałem. 

Podłoże, do którego zostaną przyklejone płyty g-k musi być nośne, stabilne, nie narażone na działanie mrozu i deszczu oraz izolowane przed wpływem wilgoci.

Płyt gipsowo-kartonowych na plackach gipsowych nie można stosować do pokrywania powierzchni skośnych i poziomych, czyli sufitów.

Powszechnie stosowane są dwie metody montażu płyt g-k:

  • Mocowanie płyt g-k przy użyciu gipsowej zaprawy klejowej – o tym poniżej
  • Mocowanie płyt g-k na stalowym ruszcie  

 

Krok 1

Przygotowanie ściany do zamocowania płyt gipsowo-kartonowych na plackach to dwa kroki, które trzeba wykonać:

  • zakończyć układanie instalacji podtynkowej
  • powierzchnię ściany dokładnie oczyścić z pyłu oraz luźnych resztek materiałów

 

 

Krok 2

Całą powierzchnię ściany, do której będą przyklejone płyty gipsowe, należy zagruntować, aby wyrównać chłonność podłoża oraz je wzmocnić. Tu warto sięgnąć po grunty głęboko penetrujące np Ceresi CT 17, Kerakoll Biogrip lub Nida SupraMamy wtedy pewność, że placki klejowe nie odparzą ściany i będą prawidłowo przyklejone.

 

 

Krok 3

Czekamy do wyschnięcia gruntu. Jest to czas od 1 do 2 godzin.

 

Krok 4

Płyty GK białe, zielone lub inne zgodne z przeznaczeniem przycinamy na wysokość ściany pomniejszoną o ok. 15 mm w celu zostawienia szczelin pomiędzy stropem a podłogą. Odmierzamy i wycinamy w płycie wszystkie otwory pod gniazdka elektryczne za pomocą wyrzynarki mechanicznej lub piłki ręcznej. Należy dobrze wymierzyć otwory żeby nie odklejać płyty od ściany.

 

Krok 5

Następnie należy przygotować klej gipsowy. Tu polecamy produkt NIDA KLEJ T lub NIDA FIX klej. Pamiętajmy, że zaprawę klejową zawsze przygotowujemy zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

Zaprawę mieszamy używając wiertarki i mieszadła. Należy pamiętać o mieszaniu kleju na wolnych obrotach, aby nie napowietrzyć mieszanki.

 

 

Krok 6

Rozpoczynamy nakładanie placków. Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 600 mm dla płyty g-k o grubości 12,5 mm oraz 400 mm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy powinien mieć średnicę ok. 100-150 mm a odległości pomiędzy plackami w jednym rzędzie ok. 300 mm.

We wnękach okiennych nakładamy klej gipsowy na całą powierzchnię dociętych pasków płyty g-k za pomocą szpachelki lub pacy zębatej i przyklejamy je.

 

 

Krok 7

Po nałożeniu placków przyklejamy płytę g-k do ściany. Od dołu należy umieścić podkładki dystansowe (można posłużyć się kawałkami płyt gipsowych).

 

 

Krok 8

Do pionowania płyt g-k należy użyć długiej poziomnicy, przykładając ją do powierzchni płyt gipsowych. Pionowanie płyt gipsowych od momentu ich przyklejenia na ścianie powinno być wykonane w czasie ok. 25 min. Po tym okresie klej gipsowy zaczyna wiązać i dalsza ingerencja w strukturę placka może spowodować jego odspojenie się od podłoża.

Po wyschnięciu kleju gipsowego kontrolujemy ułożenie płyt g-k na ścianie za pomocą poziomnicy.

 

Krok 9

Po przyklejeniu wszystkich płyt g-k przystępujemy do wykonywania spoin pomiędzy płytami wykorzystując do tego celu gips szpachlowy Nida Start, gips szpachlowy Nida Finish oraz taśmę zbrojącą do łączeń. 

 

Krok 10

Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do wykończenia (np. pomalowania, nałożenia tapety).

 

UWAGA!

W trakcie montażu należy dbać o stałą wilgotność i temperaturę powietrza. Wszystkie prace mokre powinny być zakończone. Minimalna temperatura montażu to +10 C. Szczególnie istotne jest unikanie gwałtownych zmian tzn. wychładzania lub przegrzewania pomieszczeń.

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl