Na naszym blogu rozpoczynamy nową serie artykułów o nazwie "Remontowe ABC", w której zaprezentujemy Państwu w jaki sposób zrobić samemu poszczególne prace remontowe. W dzisiejszym artykule krok po kroku omówimy w jaki sposób zacząć wytyczanie ścianki suchej zabudowy z GK oraz jak ją prawidłowo postawić. 

Czy na pewno to jest takie trudne? 

Zapraszamy do przeczytania tego artykułu. 

" />
FARBY WARSZAWA
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
blog Farby-Warszawa

Przed budową ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych należy przeanalizować warunki, które ścianka musi spełniać. To ułatwi podjęcie decyzji o zastosowaniu właściwego rodzaju płyt gipsowo-kartonowych a także odpowiedniej konstrukcji. 

Zanim więc budowa się rozpocznie warto wiedzieć co nie co o płytach oraz ich zastosowaniach:

 • Płyty szare, które nadają się do pomieszczeń o niewielkim współczynniku wilgotności. Głównie stosujemy je kiedy chcemy postawić ściankę w pomieszczeniach tj. salony, pokoje dziecięce, sypialnie.
 • Płyty zielone, płyty te są odporne na wilgoć dzięki czemu możemy je wykorzystywać w łazience, ubikacji, kuchni oraz w zabudowach poddaszy. Takie płyty można z powodzeniem stosować w zabudowie w innych pomieszczeniach, ponieważ jest sztywniejsza niż zwykła płyta GK szara.
 • Płyty czerwone, są to płyty o wyższej odporności na temperaturę oraz ogień. Głównie są stosowane w zabudowie kotłowni lub pomieszczeniach wymagających tego typu materiałów.
 • Wszystkie płyty występują w rozmiarach 120x200 ; 120x260 ; 120x300. Dzięki czemu możemy dobrać odpowiednie rozmiary dla nas.
 • Musimy także wziąć pod uwagę to czy będziemy wieszać ciężkie szafki czy lżejsze przedmioty, ponieważ niektóre systemy mocowania wymagają podwójnej warstwy płyt.

Materiały potrzebne do zbudowania ścianki GK:

 • Płyty GK odpowiednie do naszych potrzeb
 • Profil aluminiowy obrysowy U - 3 lub 4 mb
 • Profil aluminiowy główny C - 3 lub 4 mb
 • Profil ościeżnicowy UA (jeżeli planujemy wstawiać drzwi do naszej ścianki)- 3 lub 4 mb
 • blachowkręty do montażu płyt
 • wkręty pchełki (opcjonalnie)
 • wkręty samowiercące (opcjonalnie)
 • kołek szybkiego montażu 6x40 z kołnieżem
 • taśma akustyczna
 • nożyce do cięcia profili
 • Wiertarka oraz wkrętarka
 • kątowniki do profili ościeżnicowych (opcjonalnie)

Jak prawidłowo budować ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych?

Krok 1

Dobieramy odpowiedni typ płyt gipsowo-kartonowych - o tym wspominaliśmy na początku artykułu. Należy pamiętać, że w niektórych wypadkach, konieczne jest podwójne poszycie z płyt g-k, aby uzyskać odpowiednie parametry ścianki.

Ważny jest także dobór profili o odpowiedniej szerokości, w zależności od projektowanej wysokości ściany.

Do ścian i wolnostojących okładzin ściennych należy zastosować profile ścienne U50 , U75 lub U100 oraz odpowiednio profile główne C50, C75 lub C100.

Profile C stanowią pionowe słupki konstrukcji ścianki a profile U są elementami przyłączeniowymi, czyli mocuje się je do podłoża, sufitu oraz ścian bocznych, między którymi powstanie nasza ścianka.

Do wzmocnień ościeżnic drzwi, okien oraz do wykonania innych elementów o zwiększonej sztywności stosuje się profile wzmocnione UA 50, UA 75 lub UA 100. Są to tzw. profile ościeżnicowe.

Krok 2

Po wytyczeniu linii ściany, przycinamy (do cięcia zaleca się nożyce do blachy) profile główne C, tak aby zapewnić ok. 10 mm luzu między sufitem, a krawędzią profilu żeby naprężenia nie były przenoszone na konstrukcję. Następnie przycinamy  profile U – tu już nie musimy zostawiać miejsca na dylatacje - muszą być dokładnie dopasowane do wymiarów pomieszczenia (ściany, sufit, podłoga).

Krok 3

Przed montażem stelarza do spodniej strony profili obrysowych - profil U (podłoga i sufit) i profil C (ściany przeciwległe) – należy przykleić taśma akustyczną o szerokości profila. Celem jest zapewnienie izolacji akustycznej oraz elastyczności budowanej ściany. Należy pamiętać że tego typu konstrukcja jest konstrukcją pływającą i pracuję razem z budynkiem.

Krok 4

Następnie profile obrysowe U należy zamocować do podłogi, ścian i sufitu za pomocą kołków szybkiego montażu z kołnieżem. Rozstaw kołków wynosi około 1m. Kołki szybkiego montażu należy wbijać młotkiem, a nie wkręcać!

Krok 5

Na podłodze zaznaczamy rozstaw profili głównych pionowych C co 60 cm.

Krok 6

Profile główne C wsuwamy w profile poziome obrysowe U. 

Krok 7

Konstrukcję zaprojektowanych otworów drzwiowych należy dodatkowo wzmocnić (jeśli otwory takie istnieją). Do tego celu służą profile ościeżnicowe UA, które montuje się przy pomocy systemowych kątowników do UA tzw kopyt. Kątowniki te przykręca się do profilu przy pomocy dwóch śrub M8 na każde połączenie i montuje do stropu górą i dołem.

Krok 8

Poprzeczkę (nadproże) można wykonać ze standardowego profilu U zamocowanego blachowkrętami, tzw. "pchełkami” do profilu UA.

Krok 9

Po zbudowaniu rusztu z profili stalowych należy go wypoziomować.

Krok 10

Kolejny krok to przygotowanie odpowiednich typów blachowkrętów w odpowiedniej ilości. Blachowkręty przeznaczone do standardowych profili C zakończone są ostrym końcem natomiast blachowkręty przeznaczone do profili UA zakończone są wiertłem. Istotne znaczenie ma prawidłowy rozstaw wkrętów.

Do przykręcenia pierwszej warstwy płyt należy przygotować blachowkręty o wymiarze 3,5 x25 mm, do drugiej warstwy płyt g-k konieczne są dłuższe blachowkręty - 3,5x35 mm (jeżeli mamy taką potrzebę).

Płyty gipsowo-kartonowe do powierzchni pionowych należy przykręcać w rozstawie co 25 cm.

Krok 11

Ostatni krok przygotowań przed montażem płyt gipsowo-kartonowych do stelaża polega na fazowaniu za pomocą noża krótszych ich krawędzi (będą tworzyły spoinę poziomą) pod kątem 45 stopni.

Krok 12

Teraz można zacząć montaż płyt gipsowo-kartonowych. Płytę przykładamy do stelarza ściany działowej pamiętając o podłożeniu na dole kawałków płyty w celu zachowania dylatacji. U góry pozostawiamy szczelinę podobnej wysokości. Pierwszy wkręt, wkręcamy około 10 cm od sufitu, aby płyta mogła spokojnie pracować i nie była poddawana nadmiernym naprężeniom.

Krok 13

Płyty przykręcamy za pomocą blachowkrętów tylko do profili pionowych C pamiętając o przesunięciu połączeń poziomych płyt w sąsiednich rzędach od 30 do 40 cm.

Krok 14

Po ułożeniu płyt z jednej strony ścianki, od drugiej – wolnej strony – przestrzeń w ściance wypełniamy materiałem izolacyjnym tj wełna szklana lub skalna. Dzięki temu zwiększy się izolacja akustyczna budowanej ściany.

Krok 15

Mocując płyty po drugiej stronie ścianki pamiętajmy, aby połączenia pionowe płyt z jednej i z drugiej strony ścianki były przesunięte względem siebie o 60 cm.

Krok 16

Następnie spoinujemy wszystkie połączenia między płytami za pomocą odpowiednich mas oraz taśm łączeniowych ale więcej o spoinowaniu napiszemy w następnym artykule.

Tak wykonana ściana działowa jest przygotowana do prac wykończeniowych takich jak malowanie, tapetowanie.

Zdecydowanie zaleca się stosowanie kompletnego systemu suchej zabudowy (płyty gipsowo-kartonowe, profile, masy szpachlowe, akcesoria montażowe) od jednego producenta. Na rynku dostępna jest szeroka gama profili, które tylko na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. W rzeczywistości różnią się grubością blachy, ocynku, kształtem. Stosowanie przypadkowych materiałów budowlanych może wpłynąć na estetykę wykończenia (widoczne i trudne do naprawy pęknięcia płyt) lub wręcz stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Można używać produktów różnych producentów, pod warunkiem że są to produkty najwyższej jakości.

Do prac związanych z budowaniem ścianek i przed ścianek w naszym domu, najlepiej jest poprosić o pomoc drugą osobę, taki zabieg znacznie przyspieszy nam pracę i zużyjemy do tego znaczenie mniej energii. 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl