Zima już powoli się kończy i niektórzy z Nas myślą już o tym w jaki sposób odświeżyć swoje przydomowe tarasy, pomosty nad jeziorem lub podobne elementy drewniane. Jeżeli nie wiecie jakich produktów użyć do świeżego materiału lub zapomnieliście jak się olejuje, a chcecie odnowić swoje piękne zaimpregnowane drewno to ten blog jest idealnie stworzony dla Waś. Z tekstu poniżej dowiecie się co robić przed, w trakcie oraz po impregnacji powierzchni, a także jakich produktów użyć do takiego zabiegu. 

Serdecznie zapraszam do lektury.

" />
FARBY WARSZAWA
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Impregnacja drewna na zewnątrz pomieszczeń- tarasy, pomosty i innne

blog Farby-Warszawa

Malowanie tarasów i pomostów - impregnacja drewna na zewnątrz pomieszczeń

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tikkurila Valtti - werandy i meble ogrodowe

Wybierz odpowiedni produkt...

 • Do tarasów i pomostów, które przez cały rok są narażone na działanie czynników atmosferycznych, należy stosować oleje do drewna, np. Tikkurila Valtti Wood Oil Akva lub Tikkurila Valtti Wood Oil. Olej do drewna można stosować tylko na surowe drewno, niczym wcześniej nieimpregnowane.
 • Ważne jest, by stosować  produkt  zabarwiony (w kolorze), gdyż bezbarwne nawierzchniowe preparaty pół transparentne nie zapewniają odpowiedniej ochrony drewna przed promieniami UV.
 • Zastosowanie do impregnacji drewna oleju pogłębia i podkreśla naturalną barwę i rysunek drewna. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczenia powierzchni, meble, tarasy i pomosty, które przez cały rok narażone są na działanie czynników atmosferycznych należy impregnować olejem raz lub dwa razy w roku (impregnacja renowacyjna). Do powierzchni, które wcześniej były impregnowane olejem zawsze należy stosować produkty olejowe.

 

Oleje do drewna - idealne na tarasy


Tikkurila Valtti Wood Oil Akva (efekt satynowy)
 

Tikkurila Valtti Wood Oil (efekt matowy)
 

Przed malowaniem należy

 • Prace malarskie na konstrukcjach drewnianych powinny być prowadzone w zakresie temperatur od 5°C do 25°C, a wilgotność nie powinna przekraczać 80%. Dlatego najlepiej jest prowadzić prace malarskie rano lub wieczorem, w gorące dni, aby uniknąć największych temperatur. Rozwiązaniem najbardziej polecanym jest impregnowanie drewna (olejowanie, malowanie) przed sezonem letnim, czyli na wiosnę, ponieważ różnica temperatur jest najmniejsza, a wilgotność utrzymuję się na odpowiednim poziomie. Malowane powierzchnie nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się ze wskazówkami nt. przygotowania powierzchni oraz sposobu użycia produktu zawartymi na opakowaniu (karta techniczna). 
 • Pamiętajmy o tym że jeżeli drewno nad którym pracujemy jest bardzo mocno oszlifowane, należy powierzchnie przetrzeć papierem ściernym o gradacji 100, aby otworzyć pory w drewnie. Dzięki takiemu zabiegowi olej łatwiej wniknie w drewno i lepiej je zabezpieczy.
 •  W przypadku malowania powierzchni świeżych, wcześniej niemalowanych, należy upewnić się, że drewno jest odpowiednio wysuszone (w najlepszym razie drewno, które używamy powinno być wysezonowane lub wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20%).
 
 
Taras-w-naturalnym-kolorze
 
 • W przypadku olejowania powierzchni drewnianych, ostateczny kolor drewna będzie zależał od rodzaju drewna, barwy i twardości oraz od liczby nałożonych warstw. Zaleca się, aby przed malowaniem wykonać próbę kolorystyczną na niewielkiej powierzchni.
 • Wybór narzędzia do aplikacji należy uzależnić od rodzaju produktu – i tak, dla produktów wodorozcieńczalnych zalecane są narzędzia z materiałów syntetycznych, a dla produktów rozpuszczalnikowych z  materiałów naturalnych (lub mieszanych).
 • Przed rozpoczęciem malowania produkt należy dobrze wymieszać.

Podczas malowania musimy wiedzieć, że...

 • Musimy okresowo powtarzać mieszanie produktu podczas aplikacji.
 • Przy malowaniu powierzchni drewnianych istotne jest bardzo dokładne zabezpieczenie krawędzi ciętych np. desek, co zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wnętrza.
 • Malowanie drewna powinno być wykonywane przy użyciu odpowiednich narzędzi (zalecamy stosowanie narzędzia marki Anza).
 • Oleje najlepiej nakładać pędzlem, cienkimi warstwami dobrze wcierając i rozprowadzając produkt. Dzięki temu produkt dobrze wniknie w malowany przez materiał, a także odpowiednio rozprowadzimy pigment zawarty w produkcie. Zła lub niedokładna aplikacja może spowodować pojawianie się pigmentowych plam na malowanej powierzchni. W celu lepszego uwidocznienia słoi drewna można po krótkim czasie (10-20 min) od naniesienia produktu usunąć jego nadmiar (jeśli taki powstanie) przy pomocy szmatki, czyściwa lub suchego pędzla. Deski malujemy zawsze pojedynczo wzdłuż słojów drewna.
 • Bardzo dobrym pomysłem jest użycie papieru ściernego między kładzionymi warstwami (gr 100), delikatne przeszlifowanie oczyści drewno ze stojących włosków i poprawi nam końcowy efekt.
 • Do malowania, olejowania najlepiej jest użyć jak najszerszego pędzla lub dostosować jego szerokość do szerokości desek które malujemy. Pozwoli nam to na sprawne i dokładne wcieranie impregnatu w powierzchnie nad którą pracujemy. 

 
 
 
 
Olejowanie tarasów
 
 
 
 
 
Taras - detal
 

Po malowaniu pamiętajmy, że...

 • W zależności od użytego produktu i grubości nałożonej powłoki, schnięcie oraz uzyskanie przez powłokę pełnej odporności może trwać do 1 tygodnia.
 • Przechowywanie farby w nieszczelnym opakowaniu prowadzi w krótkim czasie do jej zniszczenia.
 • W zależności od rodzaju produktu – wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy – narzędzia należy umyć za pomocą wody lub dedykowanego do produktów rozpuszczalnikowych, rozcieńczalnika.
 • Płynnych pozostałości nie wylewamy do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji. Puste opakowania należy przekazać do recyklingu.  Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można uzyskać w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z reguły w każdym mieście działa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiałów przeznaczonych do utylizacji.

 

UWAGA!!!

Ryzyko samozapłonu zużytych czyściw, papierowych ręczników itp.  Zanieczyszczone materiały mogą po kilku godzinach wywołać pożar, dlatego należy przed usunięciem namoczyć je w wodzie i przechowywać w zamkniętym, metalowym pojemniku.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl